Как да регистрирам фирма
Повечето потребители изпитват трудност в избора на тип дружество, което да регистрират. Всяка структура има своите предимства и недостатъци. Най-важното е да помислите за данъците, които дължите на държавата и отговорността, която поемате пред вашите партньори.
За момента ООД или ЕООД е предпочитаната форма за стартиране на малка до средна компания в България, особено след намаляване на изискването за началния капитал по време на регистрацията.
Съгласно българското законодателство, в Търговския закон са изчерпателно изброени видовете търговски дружества. Те са:
Дружество с ограничена отговорност /ООД/ и Еднолично ООД /ЕООД/
Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството.
Дружество с ограничена отговорност (ООД) е едно от най-често учредяваните търговски дружества.
Когато капиталът принадлежи на едно лице, фирмата се означава като еднолично ООД /ЕООД/.
Еднолично дружество с ограничена отговорност ЕООД
Разликата между ООД и ЕООД е в това, че при ЕООД едно лице е собственик на целия капитал на дружеството. ЕООД се учредява се с учредителен акт, а ООД се учредява с дружествен договор.
В ООД капиталът е разделен между съдружниците на определени дялове с номинална стойност, докато при ЕООД, нямаме съдружници, а едноличен собственик на всички дялове от капитала на дружеството.
Процедурата по регистрация на фирма минава през два основни етапа:
- Подготовка на документи за регистрация;
- Подаване на документите в Търговския регистър.
Най-добре е документите да се изготвят и входират от адвокат, който се занимава с тази дейност.
Подготовката на документите с нас ще Ви отнеме не повече от 1-2 работни дни, в зависимост от натовареността на кантората.
След като подадем документите пред Търговски регистър, времето, което ще е необходимо за регистрацията на фирма, ще бъде около 2-3 дни. През това време служителите в Търговския регистър преглеждат документите и ако всичко е наред, вписват фирмата в регистъра.
Когато фирмата бъде вписана, тя ще получи служебно единен идентификационен код (ЕИК). Той е 9-цифрен уникален номер на фирмата, който служи за нейната идентификация. След това фирмата ще бъде публична в Търговския регистър.
Колко струва регистрация на фирма?
- Размер на капитала – 2 лв. минимум.
- Такса в банката – около 10-15 лв. за откриване на сметка, в зависимост от ценовата политика на банката.
- Спесимен (образец от подписа на управителя) – 6 лв. за един брой.
- Такса към Агенция по вписванията – 110 лв., но ако документите се подадат онлайн – 55 лв.
Акционерно дружество /АД/
Този вид юридическо лице представлява дружество, чиито капитал е разделен на акции. Поради множеството инвестиционни възможности, които предоставя, акционерното дружество, е изключително подходяща форма на търговско дружество за едрия бизнес.
Минималната стойност на капитала на акционерното дружество е 50 000 лв.
Някой дейности, като например банковата и застрахователната, се извършват изключително от акционерни дружества. Минимално облекчен начин на управление на АД, е чрез съвет на директорите, в който да участват минимум три лица за осъществяване на дейността му. Съществува и възможност за учредяване на Еднолично акционерно дружество (ЕАД).
Събирателно дружество /СД/
Събирателно е дружеството, образувано от две или повече лица за извършване по занятие на търговски сделки под обща фирма. При СД съдружниците отговарят солидарно и неограничено с цялото си имущество относно задълженията на дружеството. Поради неограничената отговорност на лицата, това е форма на търговско дружество, която не се използва почти от търговците.
Ако притежавате СД, можете да се свържете с нас за консултация относно ползите на преобразуването му в капиталово дружество, като например дружество с ограничена отговорност (ООД).
Командитно дружество /КД/
Командитното дружество се образува с договор между две или повече лица за извършване на търговска дейност под обща фирма, като един или повече от съдружниците са солидарно и неограничено отговорни за задълженията на дружеството, а останалите са отговорни до размера на уговорената вноска.
Предимството на Командитното дружество е в това, че дава възможността, някои от съдружниците да бъдат неограничено отговорни с цялото си имущество за задълженията на дружеството, а други да отговарят само до определена капиталова вноска.
Командитно дружество с акции КДА
Това е командитно дружество, чиито капитал е разделен на акции (ценни книги удостоверяващи участие в дружество и даващи право на дивидент и ликвидационен дял).
КДА предоставя възможност в търговско формирование с акции да се включат неограничено отговорни съдружници.
Едноличен търговец ЕТ
Едноличният търговец е формирование, с цел основно развиване на малък бизнес. Недостатъците му се състоят в това, че физическото лице – ЕТ, е неограничено отговорно с цялото си имущество относно задълженията, свързани с търговската му дейност и поети от ЕТ.
Ако притежавате ЕТ, честа практика е преобразуването му в капиталово дружество като еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД).
Ако притежавате ЕТ, можете да се свържете с нас за консултация относно предимствата на преобразуването му в ЕООД.
Искате да заведете дело по търговско право?
Адвокат Велева може да Ви съдейства